Meclis’te tasarruf tedbirleri kapsamında arıtılmış su kullanılmaya başlandı

Kamuda tasarruf dönemi kapsamında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

TBMM’de de Numan Kurtulmuş’un talimatıyla önlemler alınmaya başlandı. Kurtulmuş’un isteğiyle Meclis’e dışarıdan içme suyu alımına son verildi.

Öte yandan Meclis’te 1 yıl önce başlatılan tasarruf uygulamaları ile gereksiz su kullanımını önlemek amacıyla kampüs içindeki yeşil alanların sulaması gece yapılıyor.

YENİ SEBİLLER KULLANILIYOR

Mutfak ve çay ocakları dahil olmak üzere damacanalar kaldırıldı, onun yerine TBMM’nin belirlenen bölgelerine arıtma şebeke suyunu içilebilir suya dönüştüren yeni sebiller koyuldu. 

BAZI PROJELER ASKIYA ALINDI

Öte yandan projelerde de tasarruf tedbirleri kapsamında daralmaya gidildi. Meclis’teki yeni kütüphane ve sergi binası ile ilgili proje askıya alındı.

YENİ PERSONEL ALIMI

Sağlık harcamalarıyla ilgili yürütülen online kontrol sistemini daha etkin hale getirecek proje başlatıldı. Katılımı zorunlu programların dışında yurt dışı görevlendirmelerin sınırlandırılması uygulamasına daha etkili şekilde devam edilecek. Zorunlu olmadıkça yeni personel istihdamına gidilmeyecek.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNDE TEDBİRLER…

Diğer yandan enerji dönüşümü projesinde pilot uygulama 4 ay önce başladı. Bu kapsamda Meclis yerleşkesindeki birçok birimde, yenilenebilir enerji kullanımına gidildi.

Bu uygulamayla Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle sağlanıyor. Hazırlanan yeni projeyle kısa süre içinde Meclis’in tüm elektriğinin yenilenebilir enerjiden karşılanması hedefleniyor.

Enerji tasarrufu uygulamaları kapsamında ayrıca yerleşkedeki tüm aydınlatmalar led lambaya dönüştürüldü ve yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir