Güzel bir cilde sahip olmak için bunları tüketin

Ne yerseniz o olursunuz derler ve beslenme uzmanlarına göre bu gerçekten doğrudur; bazı yiyecekler cildiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bağırsak sağlığınız yani sindirim sisteminizin sağlığı aslında cildinizi etkileyebilir. Poosh’a göre bağırsakta bir dengesizlik varsa sivilceye neden olan belirli bedensel tepkileri potansiyel olarak tetikleyebilir.

Miami merkezli bütünsel beslenme uzmanı Grace Terrell, DailyMail’e yaptığı açıklamada, “Bağırsaklarımızın bir mikrobiyomu olduğu gibi cildimiz de mikrobiyotaya sahip ve yediğimiz yiyecekler onu büyük ölçüde etkiliyor.”

“Bakteri veya mayaların aşırı çoğalması, gıda hassasiyetleri ve iltihaplar sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi durumlara neden olabilir. Bu nedenle cilt sorunlarını ele alırken bağırsak sağlığına bakmak çok önemlidir.” dedi.

Beslenme uzmanları, sivilcelerle savaşmak için tüketilebilecek en iyi yiyeceklerin neler olduğunu şu şekilde paylaşıyor…

ÇİNKO İÇERİĞİ YÜKSEK GIDALAR

Kaliforniya merkezli bağırsak sağlığı beslenme uzmanı Amanda Sauceda’ya göre çinko açısından zengin gıdaların cilde bazı olumlu faydaları olabilir.

Sauceda, “Sivilcesi olan kişilerin çinko seviyelerinin daha düşük olduğu gözlemlendi, bu nedenle diyetinize çinko açısından zengin gıdalar eklemek yararlı olabilir.” dedi.

Healthline’a göre çinko sivilce ile birlikte gelen kızarıklık ve tahrişin azaltılmasına yardımcı olabilir ve potansiyel olarak sivilce izlerini iyileştirebilir.

Çinkoyu deniz ürünlerinde (özellikle istiridyede) ve sığır etinde bulabileceğiniz gibi, aynı zamanda nohut ve tohum gibi bitki bazlı kaynaklarda da bulabilirsiniz. Ayrıca patates, çarkıfelek meyvesi, greyfurt ve mısırda da bir miktar çinko bulunur.

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Sağlıklı yağlar, özellikle omega-3 yağ asitleri içeren bazı gıdaları tüketmek, gelecekteki sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Sauceda, “Omega-3 açısından zengin gıdalar sivilcelerden kaynaklanabilecek iltihaplarla mücadelede de destekleyici olabilir. Ayrıca cildin yağ üretimini düzenlemek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için bile işe yarayabilir.” dedi.

Omega-3’ü somon gibi yağlı balıklardan, chia veya keten tohumlarından alabilirsiniz.

FERMENTE GIDALAR

Sauceda, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nde yayınlanan 2022 tarihli bir araştırmaya atıfta bulunarak, “Bağırsak mikrobiyomunun sivilce gibi cilt sorunlarıyla da bağlantılı olduğu düşünülüyor” dedi.

Çalışma, hem topikal hem de oral probiyotiklerin, diğer sağlık yararlarının yanı sıra birlikte alındığında antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Sauceda, “Fermente gıdalar (yoğurt, kefir, kimchi veya lahana turşusu gibi) probiyotik olabilir veya olmayabilir, ancak bağırsak sağlığınızı ve dolayısıyla cilt sağlığınızı destekleyebilecek canlı bakterilere sahiptirler” dedi.

ZERDEÇAL 

Zencefil ile aynı aileden bir baharat olan zerdeçal, sivilce izlerini iyileştirmek gibi bazı şaşırtıcı faydalara sahip olabilir.

Terrell, DailyMail.com’a baharatın hem antioksidanlar açısından zengin olduğunu hem de ‘cildinizi içten dışa iyileştirmeye’ yardımcı olacak antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Baharatı çorba, tavuk, smoothie, pilav ve hatta yumurta gibi şeylere ekleyebilirsiniz.

BUNLARIN DIŞINDA…

Sivilcenizi sakinleştirmeye çalışıyorsanız aşırı işlenmiş gıdalardan kaçınmak isteyebilirsiniz – ancak her şey denge ile ilgilidir

Sauceda, insanların sivilceleri sakinleştirmeye çalışıyorlarsa azaltmayı deneyebilecekleri bazı yiyecekler olduğunu açıkladı; ancak bu her zaman herkes için sihirli bir tarif değil.

Yüksek miktarda rafine şeker içeren gıdaları diğer ultra işlenmiş gıdalarla birlikte yemenin ‘akneyi tetikleyebileceğini’ ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir